Wady i zalety kryptowalut

8 listopada, 2022
5/5
Wady i zalety kryptowalut

Przedstawiamy wady i zalety kryptowalut.

Jako inwestor kryptowalut sam musisz zdecydować, czy świat walut cyfrowych jest dla Ciebie odpowiedni.

W rzeczywistości codziennie powstają nowe waluty, zmieniają się systemy prawne, a rynek wciąż wymaga rozwoju. Zastanów się nad wykorzystaniem naszego artykułu jako punktu wyjścia do rozważenia przydatności kryptowalut w swoich decyzjach inwestycyjnych. 

Zalety kryptowalut

Niskie koszta

Tradycyjne przelewy zagraniczne wymagają znacznych opłat bankowych. Często płacimy również za konta zastrzeżone. Użytkownicy kryptowalut mogą liczyć na niskie opłaty transakcyjne. Platformy handlowe zwykle pobierają niewielką prowizję.

W przypadku Bitcoina trwają prace nad darmowymi i natychmiastowymi przelewami monet w podsieciach należących do zaufanych kontrahentów. Jednak projekt Lighting Network może zająć miesiące, a nawet lata. To pierwsza zaleta kryptowalut.

Bezpieczeństwo

Kryptowaluty oparte są na przejrzystym oprogramowaniu. Każdy może zobaczyć jego zasady działania. Poprawki błędów i zaktualizowane wersje zostają zatwierdzone przez większość użytkowników. Informacje o przeszłych transakcjach są dostępne w czasie rzeczywistym. Waluty cyfrowe zapewniają solidne zabezpieczenia, których obejście wymaga znacznej mocy obliczeniowej. Ryzyko dotyczy głównie współpracy z pośrednikami w zakresie kupna i sprzedaży tokenów.

Niewielka podaż

Większość walut cyfrowych ma z góry określoną, ograniczoną liczbę jednostek. Nie możesz zarobić więcej monet niż pokazano. To sprawia, że ​​przyszłe ceny są bardziej stabilne.

Błyskawiczne transfery

Jedna z ważniejszych zalet kryptowalut jest szybkość. Wiele osób ceni sobie szybkie transakcje Bitcoina. Prosta i wygodna obsługa to oszczędność czasu dla użytkowników.

Perspektywa na przyszłość

Innowacyjność kryptowalut przyciąga coraz więcej osób. W przyszłości spodziewajmy się zmniejszenia siły spekulantów oraz większego udziału wirtualnych walut w powszechnych płatnościach.

To najważniejsze zalety wirtualnej waluty, przejdziemy teraz do jej wad.

Wady kryptowalut

Anonimowość

To wada i zaleta  kryptowalut. 

Większość uważa ją za wadę natomiast są tacy, którzy mówią o niej jako zalecie. Aczkolwiek brak przejrzystych informacji o użytkownikach stanowi szansę dla świata przestępczego. Celowe ukrywanie tożsamości, legalność podejrzanych źródeł finansowania i próby obejścia prawa.

Niemożność cofnięcia operacji

W przypadku kryptowalut nie oczekuj zwrotu pieniędzy, jeśli wyślesz je na zły adres. Żadna organizacja nie zapewnia ubezpieczenia transakcji. Możesz polegać tylko na sobie. Jest to kluczowa wada o której warto wiedzieć.

Trudny przebieg wydobycia

Teoretycznie każdy mógłby samodzielnie wydobywać walutę, korzystając z mocy obliczeniowej własnego komputera. W rzeczywistości przeprowadzenie takiego procesu jest prawie cudem. Duża liczba zainteresowanych i ograniczona pula monet powodują, że trudno jest zdobyć własne monety.

Ciągłe zmiany ceny

Zwracając uwagę na to, że starsze waluty cyfrowe powoli zyskują na stabilności, nowe monety tracą wartość w ciągu zaledwie kilku godzin. Dodatkowo, kryptowaluty są trudne do racjonalnej wyceny. 

Decydującą kwestią jest popyt inwestorów. Spadek zainteresowania inwestorów może przełożyć się na marginalizację Bitcoina. Ta sytuacja bezpośrednio wpływa na Twoje oszczędności.

Niestabilność

Na świecie istnieje wiele oficjalnych walut. Waluty te muszą być zgodne z określonymi przepisami i nie są w żaden sposób powiązane z kryptowalutami.

W Unii Europejskiej kryptowaluty są uważane za alternatywne środki płatnicze. Dzięki temu większość transakcji odbywa się bez podatku. Jaka jest tego wada? Waluty cyfrowe musimy wymieniać na tradycyjne aktywa, aby w pełni funkconowały. Nie zawsze jest to możliwe.

Ataki hakerów

Hakerzy nonstop atakują giełdy kryptowalut i pieniężne portfele online. Ochrona funduszy za pomocą chłodni wymaga przeniesienia dużej ilości kapitału do bezpiecznego portfela sprzętowego offline.

Upewnij się, że Twoje hasło jest silne i nigdy nie pokazuj go nikomu. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest wyjątkowo bezpieczne; sprawdź czy go używasz. Ponadto upewnij się, że korzystasz z dodatkowych funkcji bezpieczeństwa dostawcy.