Jak założyć portfel kryptowalut? Który krypto portfel wybrać?

8 listopada, 2022
5/5
Jak założyć portfel kryptowalut?

Jak założyć portfel kryptowalut? To pytanie nasuwa się miłośnikom i posiadaczom krypto.

Owy portfel jest niezbędnym narzędziem dla każdego, kto chce chronić swoje wirtualne aktywa.

Jeśli zamierzasz z niego skorzystać, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

W nim omawiamy jak założyć portfel krypotowalut,  działanie poszczególnych portfeli, a także, który z nich może być dla Ciebie najlepszy.

Spis treści

Co to jest portfel kryptowalut?

Portfel kryptowalut przechowuje powiązane z aktywami cyfrowymi klucze prywatne.

Zwykle ma postać aplikacji online lub fizycznego urządzenia współpracującego z komputerem. W obu przypadkach  wysyła i odbiera kryptowaluty.

Tymczasem sam klucz prywatny to nic innego jak długi ciąg losowych liczb i znaków.

Zapamiętanie ich jest prawie niemożliwe, dlatego trzyma się je w specjalnych portfelach.

Możesz też przechowywać takie hasła np. na zwykłym papierze, co jest uważane za rozwiązanie bezpieczne, ale niezbyt wygodne.

Z racji, że klucze są złożonymi ciągami, trudno jest je zapisać i późniejszym czasie użyć.

Każdy, kto zna klucz prywatny, ma pełny dostęp do przypisanej do niego kryptowaluty.

Stanowi on podstawę do handlowania, więc jej utrata zwykle oznacza również utratę kryptowaluty. Poniżej przedstawimy dokładnie jak założyć portfel kryptowalut.

Krypto potrfel i jego zabezpieczenia

Jeśli zapomniałeś hasła do konta bankowego lub zgubiłeś kartę płatniczą, możesz łatwo rozwiązać problem z pomocą swojego banku

Natomiast jeśli masz trudności z dostępem do kryptowalut, które  zgromadziłeś w portfelu, sprawa wydaje się bardziej skomplikowana.

Nie możesz oczekiwać tutaj żadnej pomocy od żadnej instytucji.

Należy jednak pamiętać, że wiele portfeli kryptowalut wykorzystuje dodatkowe nasiona bezpieczeństwa w postaci tzw. seedów. Co to dokładnie znaczy?

Seed to zbiór angielskich słów, pojawiające się w określonej kolejności, co umożliwia odzyskanie dostępu do utraconego portfela kryptowalut.

Jeśli Twój komputer lub dysk twardy z kluczem prywatnym ulegnie awarii  nadal masz dostęp do kryptowaluty. Wystarczy, że znasz swoje hasło.

W takim przypadku wystarczy, że kupisz nowy portfel lub ponownie zainstalujesz niezbędne oprogramowanie. Następnie przy pierwszym uruchomieniu aplikacji wprowadzisz seed przypisany do portfela, który pozwoli przywrócić Ci bitcoin lub inną kryptowalutę.

Seed jest zarówno hasłem do portfela, jak i jego kopią zapasowa. Dopóki masz wyłączny dostęp, możesz swobodnie i bezpiecznie korzystać ze swojej kryptowaluty.

Który krypto portfel wybrać?

W podstawowym podziale portfel kryptowalut można podzielić na: po pierwsze portfel zimny, po drugie portfel gorący. Czym różnią się te rozwiązania?

Zimne portfele działają w trybie offline, co oznacza, że ​​są odizolowane od sieci, dzięki czemu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Należą do nich „portfele papierowe”: oraz portfele sprzętowe, czyli urządzenia firm Ledger czy Trezor, które przypominają pendrive i łączą się z komputerem.

Portfele fizyczne są wygodniejsze w użyciu, ale kosztują setki złotych, dlatego najczęściej wybierają je inwestujący w kryptowaluty.

Z kolei gorące portfele, działają cały czas online. Charakteryzują się mniejszą odpornością na włamania i kradzieże oraz zapewniają większą łatwość użytkowania niż portfele sprzętowe lub papierowe.

Ze względu na niski poziom bezpieczeństwa najlepiej trzymać na nich tylko niewielką ilość środków.

W rzeczywistości istnieje wiele portfeli online.

Mamy wersję mobilną i desktopową.  Wersję lekką i pełną (polega na pobraniu całej historii transakcji z sieci blockchain) i zainstalowaniu jej na komputerze.

Istnieją również aplikacje przeglądarkowe, z którymi można się swobodnie łączyć z dowolnego komputera. Indywidualne rozwiązania mogą działać tylko dla jednej konkretnej kryptowaluty lub wielu różnych aktywów cyfrowych.

Bez względu na to, o jakim portfelu internetowym mowa, dostęp do przechowywanych kluczy prywatnych jest zwykle chroniony stałym hasłem.

Niektóre rozwiązania mobilne pozwalają również na logowanie biometryczne czyli za pomocą czytnika linii papilarnych lub skanu twarzy.

Zanim dowiesz się jak założyć portfel kryptowalut, sprawdź ich metody przechowywania.

Metody przechowywania kilku kryptowalut

Dużym udogodnieniem jest korzystanie z portfela, który pozwala na swobodne przechowywanie dowolnej cyfrowej waluty.

Problem w tym, że nie istnieje i najprawdopodobniej jeszcze długo nie powstanie. Dzieje się tak, ponieważ różne typy kryptowalut działają nieco inaczej i mają osobny system autonomiczny.

Z drugiej strony nie musisz mieć osobnego portfela dla każdej kryptowaluty.

Istnieją portfele gorące i zimne, w których możesz przechowywać setki, a nawet tysiące różnych wirtualnych aktywów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Exodus 

  • Atomic Wallet

  • Coinomi 

  • Enjin 

Portfele te różnią się tym, które kryptowaluty mogą być przechowywane, logowane lub dostępne z dodatkowymi funkcjami.

Aby znać odpowiedź na pytanie, który krypoto portfel dla siebie wybrać, odwiedź stronę twórcy lub producenta i poznaj cechy każdego z nich.

Jeśli chcesz po prostu zainwestować w Bitcoin, masz najwięcej opcji przechowywania do wyboru.

Najważniejsze kryptowaluty wspiera każdy uniwersalny portfel i wiele innych dedykowanych mu rozwiązań. W tych ostatnich znajdują się m.in. Mustard, Green Address, Wirex czy Bitcoin Core.

Jak założyć portfel kryptowalut?

A więc jak założyć portfel kryptowalut? Ponieważ istnieją różne rodzaje portfeli kryptowalut, nie ma też jednego sposobu ich skonfigurowania.

W przypadku gorącego portfela problem zazwyczaj możesz rozwiązać  instalując odpowiednie oprogramowanie, a następnie ustawiając dostęp do danych.

W zależności od rodzaju portfela online będziesz logować się za pomocą aplikacji mobilnej, rozszerzenia przeglądarki lub na komputerze.

Poszczególne rozwiązania wyglądają trochę inaczej. A więc jeśli chcesz wiedzieć jak założyć portfel (konkretny) w tym wypadku najlepiej postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na jego oficjalnej stronie internetowej.

W przypadku portfela sprzętowego proces rozpoczynasz od konfiguracji urządzenia. Np. jeśli jest to portfel Ledger, to w po pierwsze podłączasz go do komputera za pomocą kabla USB. Następnie ustawiasz PIN, który będziesz wpisywał przy każdym logowaniu do portfel .

Przy pierwszym uruchomieniu Ledger losowo generuje 24 angielskie słowa, które wpisujesz we wskazanej kolejności.

To będzie Twoje hasło do portfela, dzięki czemu możesz go używać, nawet jeśli zgubisz urządzenie. Nie musisz jednak wpisywać go za każdym razem, gdy chcesz otworzyć portfel kryptograficzny – wystarczy PIN, aby się zalogować.

Aby móc korzystać z Ledger, musisz zainstalować odpowiednią aplikację z oficjalnej strony producenta. Za każdym razem, gdy podłączasz portfel do komputera i chcesz wykonać na nim jakąś czynność (np. sprawdzenie salda), uruchamiasz oprogramowanie Ledger Live.

Podczas zakładania portfela papierowego czynności ograniczają się do generowania i zapisywania kluczy prywatnych.

Możesz wygenerować klucz, gdy internet nie działa, ale pamiętaj, że nie jest on również w 100% bezpieczny.

Nigdy nie możesz być pewien, że Twój komputer nie jest zainfekowany. Pobierając klucz i zapisując go na dysku ryzyko utraty danych jest zminimalizowane.

Doskonale, wiesz już jak założyć portfel kryptowalut!

Ocena ogólna

Z artykułu dowiedziałeś się jak jak uruchomić portfel kryptowalut i który wybrać.  W istocie pamiętaj, że żaden portfel kryptowalutowy nie zapewnia pełnej ochrony.  Środki na Twoim koncie bankowym lub akcje na Twoim koncie maklerskim także nigdy nie są w 100% bezpieczne.

W szczególności ważne są Twoje działania, tj. obchodzisz się z hasłami i czy zachowujesz wszelkie środki ostrożności podczas korzystania z Internetu.

Jednak prawda jest taka, że ​​jeśli chodzi o to, który portfel krypto wybrać Twoja decyzja jest kluczowa. Dlatego, jeśli chcesz zainwestować duże pieniądze w dłuższym okresie czasu, najlepiej wybrać portfel sprzętowy, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i jest wygodny w użyciu.

Jeśli jednak planujesz niewielką inwestycję w kryptowaluty to wybór darmowego portfela online będzie dobrym rozwiązaniem.