Jak stworzyć własną kryptowalutę?

10 listopada, 2022
5/5
Jak stworzyć własną kryptowalutę?

W tym artykule odpowiemy na pytanie:  jak stworzyć własną kryptowalutę?

Zanim stworzysz własną kryptowalutę, musisz wziąć pod uwagę jej użyteczność, ekonomię tokena i status prawny. Następnie, w fazie rozwoju, musisz wybrać łańcuch bloków, mechanizm konsensusu i architekturę. W kolejnym kroku rozważasz audyt i ostateczny przegląd prawny swojego projektu.

Chociaż prawie każdy może stworzyć kryptowalutę, opracowanie solidnego projektu wymaga pracy i poświęcenia.

Spis treści

Monety krypto vs. tokeny

Stworzenie własniej kryptowaluty wymaga rozróżnienia tych dwóch pojęć.

Kryptowaluty można z grubsza podzielić na dwie kategorie: monety i tokeny. Różnica między nimi jest prosta. Monety mają swój własny blockchain, taki jak Bitcoin. 

Tokeny zazwyczaj mają określone narzędzie w sieci, takie jak płacenie opłat transakcyjnych, obstawianie lub uczestnictwo w zarządzaniu. Tokeny są zbudowane na istniejącym wcześniej blockchainie. Mogą pełnić podobną funkcję jak monety, ale są używane głównie jako część własnego projektu

Przykładem jest CAKE PancakeSwap na Binance Smart Chain. Możesz go używać do płacenia za określone transakcje w ekosystemie PancakeSwap, takie jak tworzenie niewymiennych tokenów lub udział w ich loteriach.

Stworzyć monetę czy token?

Token jest zwykle wystarczająco dobry, aby można go było używać w zdecentralizowanych aplikacjach finansowych (DeFi) lub w grach na pieniądze. Zarówno BSC, jak i Ethereum oferują programistom dużą elastyczność i swobodę pracy.

Jeśli chcesz wyjść poza funkcjonalność monety lub łańcucha bloków, lepszym rozwiązaniem może być stworzenie monety z własnym łańcuchem bloków.

Stworzenie nowego blockchaina i monety jest zdecydowanie trudniejsze niż wydawanie tokenów kryptograficznych.

Jeśli zostanie to zrobione dobrze, może prowadzić do wielu innowacji i nowych możliwości.Dobrymi przykładami są Binance Smart Chain, Ethereum, Solana i Polygon.

Obie opcje wymagają jednak dużego nakładu pracy oraz wiedzy technicznej, ekonomicznej i rynkowej, aby odnieść sukces.

Poniżej przedstawimy odpowiedz na pytanie jak stworzyć swoją kryptowalutę?

Weź to pod uwagę podczas tworzenia swojej kryptowaluty

Zanim zaczniesz zastanawiać się jak stworzyć swoją kryptowalutę, weź pod uwagę następujące sprawy.

Określ przydatność swojej kryptowaluty.

Kryptowaluty mogą odgrywać wiele ról. Niektóre działają jako klucze dostępu do usług, podczas gdy inne reprezentują akcje lub inne aktywa finansowe. Aby zrozumieć i zaplanować proces tworzenia kryptowaluty, należy od samego początku zdefiniować jego funkcjonalność.

Zaprojektuj swoją ekonomię tokenów.

Tokenomika to ekonomia, która rządzi twoją kryptowalutą. Obejmuje takie rzeczy, jak całkowita podaż, metoda dystrybucji i początkowa wycena. Dobry pomysł może się nie powieść, jeśli ekonomia tokenów jest nieprawidłowa, a użytkownicy są zniechęceni do kupowania kryptowalut. Na przykład, jeśli tworzysz stablecoin i nie możesz poprawnie sparować go z fiat, nikt nie będzie chciał go kupić ani zatrzymać.

Sprawdź zgodność z prawem.

Kraje na całym świecie mają własne prawa i zasady dotyczące kryptowalut. Niektóre jurysdykcje mogą nawet zabronić korzystania z zasobów cyfrowych. Rozważ w pełni zobowiązania prawne i wszelkie problemy, które możesz mieć.

Jak stworzyć własną kryptowalutę? 7 podstawowych kroków

1. Wybierz platformę blockchain

Aby zdobyć tokeny, musisz wybrać łańcuch bloków, na którym chcesz stworzyć swoją kryptowalutę. BSC i Ethereum to popularne opcje, ale łańcuchy boczne są również dobrym pomysłem. Aby stworzyć własną monetę, musisz pomyśleć o zaprojektowaniu lub zatrudnieniu kogoś do stworzenia niestandardowego łańcucha bloków.

2. Wybierz mechanizm konsensusu

Jeśli budujesz własny blockchain lub nie masz pewności, który wybrać dla swojej monety, rozważ mechanizm konsensusu, który najlepiej dla Ciebie działa.
 
Mechanizmy te określają, w jaki sposób uczestnicy potwierdzają i weryfikują transakcje w sieci. Większość łańcuchów bloków korzysta z Proof of Stake ze względu na jego niskie wymagania sprzętowe i wiele różnych wariantów. Dowód pracy używany w Bitcoin jest uważany przez niektórych za bezpieczniejszy, ale generalnie jest drogi w utrzymaniu i nie jest przyjazny dla środowiska.

3. Zaprojektuj swoją architekturę blockchain

Ten krok jest wymagany tylko wtedy, gdy tworzysz monety. Nie każdy blockchain pozwala opinii publicznej na weryfikację transakcji lub uruchamianie węzłów. Bardzo ważny jest wybór między prywatnymi, publicznymi, dozwolonymi lub nieuprawnionymi blockchainami. Twoja architektura blockchain będzie zależeć od tego, co próbuje zrobić Twój token i projekt. Na przykład firmy lub kraje produkujące monety mogą prowadzić prywatne łańcuchy bloków, aby zapewnić sobie większą kontrolę.

4. Rozpocznij wzrost blockchaina

Jeśli nie masz konkretnej wiedzy programistycznej, będziesz potrzebować pomocy z zewnątrz, aby wdrożyć swoje pomysły. Kiedy blockchain działa w rzeczywistym środowisku, jego podstawowe koncepcje i zasady są trudne do zmiany. Użyj sieci testowej, aby upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem, najlepiej z całym zespołem programistów budującym łańcuch.

5. Sprawdź swoją kryptowalutę i jej kod

Firmy audytorskie, takie jak Certik, mogą zbadać Twój kod łańcucha bloków i jego kryptowaluty pod kątem wszelkich naruszeń bezpieczeństwa. Następnie możesz opublikować audyt i podjąć działania zgodnie z jego ustaleniami. Ten proces zapewnia pewne bezpieczeństwo zarówno deweloperowi, jak i potencjalnemu użytkownikowi lub inwestorowi.

6. Starannie sprawdź ujęcia prawne

Teraz, gdy masz już działający blockchain i jesteś gotowy do stworzenia swojej kryptowaluty, najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej, aby sprawdzić, czy musisz ubiegać się o licencję. Ponownie, ten krok jest trudny do wykonania samodzielnie i wymaga pomocy z zewnątrz.

7. Stwórz swoją kryptowalutę

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o token czy monetę, w pewnym momencie będziesz musiał stworzyć kryptowalutę. Dokładna metoda będzie się różnić w zależności od Twojej tokenomiki. Na przykład tokeny o stałej dostawie są często tworzone za jednym zamachem za pomocą inteligentnych kontraktów. Monety takie jak Bitcoin są tworzone stopniowo, gdy górnicy przesyłają nowe bloki transakcji.

Jak usytuować własną kryptowalutę na giełdzie?

Jeśli uda Ci się stworzyć i rozwinąć solidny projekt kryptowaluty, możesz wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy Binance w celu bezpośredniego wystawienia i/lub dystrybucji na Launchpad/Launchpool.
 
Każda kryptowaluta przechodzi rygorystyczny proces due diligence, a od Ciebie wymaga się regularnego raportowania swoich postępów do Binance w okresie składania wniosków.
 
Będziesz także musiał zaakceptować BNB i BUSD w swoim ekosystemie kryptowalut, na przykład oferując je jako płynność lub akceptując je podczas pierwszej oferty monet (ICO) lub sprzedaży tokenów

Jaki jest koszt stworzenia własnej kryptowaluty?

Związane z tym koszty są związane z wybraną metodą i konfiguracją.
 
Jeśli tworzysz monety i łańcuchy bloków, być może będziesz musiał zapłacić całemu zespołowi za miesiące pracy. Audyt kodu od niezawodnego zespołu może również kosztować około 15 000 USD. Najtańszy prosty token BSC to tylko 50 dolarów. Średnio, aby stworzyć kryptowalutę z pewną szansą na sukces, możesz wydać tysiące dolarów na tworzenie, marketing i budowanie społeczności.
 
Już wiesz jak stworzyć własną kryptowalutę?