Jak przechowywać Bitcoina?

18 maja, 2022
5/5
Jak przechowywać Bitcoina

Podobnie jak posiadanie dużej ilości papierowych pieniędzy, posiadanie Bitcoina wymaga podjęcia pewnych środków ostrożności, aby chronić swoje bogactwo. Podczas gdy niektórzy inwestorzy – którzy handlują bitcoinami a innymi kryptowalutami w ciągu dnia – mogą trzymać swoje bitcoiny na giełdach, najbezpieczniejszym sposobem na długoterminowe przechowywanie bitcoinów jest użycie portfela.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, słowo „portfel” nie jest do końca dokładnym opisem i rzeczywiście nadal niepoprawnym jest stwierdzenie, że portfele „przechowują” bitcoiny; portfel użytkownika zawiera klucze publiczne i prywatne służy do uzyskiwania dostępu do publicznych adresów bitcoin i podpisywania transakcji.

Portfele stacjonarne

Portfele na komputery stacjonarne to programy, które można uruchomić na komputerach stacjonarnych i laptopach z popularnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Microsoft Windows, Apple macOS, a nawet Linux. Atrakcyjność portfeli komputerowych polega na tym, że masz dostęp do swoich adresów bitcoin bezpośrednio na tym samym komputerze, na którym możesz handlować, chociaż generalnie nie są one tak przenośne ani dostępne na wolności jak portfele mobilne.

W rzeczywistości klient Bitcoina jest obsługiwany przez wiele komputerów na całym świecie. Tworzą „węzły” w sieci, aby obsłużyć ważne zadanie przesyłania transakcji – jednak oprogramowanie umożliwia również użytkownikom tworzenie adresu bitcoin w celu wysyłania i odbierania bitcoinów, a także przechowywania ich kluczy prywatnych.

Portfele na komputery stacjonarne, takie jak Bitcoin Core, mogą być zbyt duże, aby je pobrać i utrzymać, a także wymagają od użytkowników ciągłej aktualizacji swoich programów, aby zachować zgodność z blockchainem, gdy nowe transakcje są weryfikowane i dodawane.

Jednak nie wszystkie portfele stacjonarne muszą działać jako węzły. Niektórzy decydują się po prostu działać jako portfel oprogramowania, który może przechowywać oba klucze i został opracowany przez stronę trzecią. Są one na ogół mniej kłopotliwe w pobieraniu i utrzymywaniu oraz mogą mieć określone funkcje lub cele, które inwestorzy mogą uznać za atrakcyjne.

Portfele przenośne

Podobnie jak portfele stacjonarne, portfele mobilne to programy (aplikacje), które można zainstalować na smartfonach. Są one zwykle dostępne dla Apple iOS (iPhone), telefonów z Androidem, a niektóre nawet dla Windows Phone, który jest rzadziej używany przez Microsoft.

Podczas gdy portfele na komputery stacjonarne są stosunkowo mobilne i z natury nieprzyjazne dla kieszeni, portfele mobilne zapewniają inwestorom i handlowcom wygodę zabrania swoich portfeli, gdziekolwiek się udają. To z kolei umożliwia użytkownikom niektórych portfeli mobilnych dokonywanie wygodnych i szybkich płatności nie tylko Bitcoinem, ale także innymi kryptowalutami.

Kompromisem z tym wymogiem jest to, że ponieważ smartfony nie dysponują mocą obliczeniową ani pamięcią większości komputerów, portfele mobilne nie zajmują całego łańcucha bloków Bitcoina – zamiast tego polegają na małej „sekcji” łańcucha bloków, aby przejść w ten sposób większość Transakcje są przekazywane – nazywane „zaufanymi” węzłami.

Zasadniczo przekazuje część mocy obliczeniowej i pamięci wymaganej do korzystania z portfela Bitcoin na inne komputery podłączone do łańcucha bloków Bitcoin.

Podczas gdy portfele mobilne przechowują zarówno klucze publiczne i prywatne użytkownika, jak i komputer stacjonarny, większość portfeli mobilnych wykorzystuje skanowanie kodów QR lub komunikację Near Field Communication (NFC).

W pierwszym przypadku portfel mobilny może wykorzystać aparat smartfona do zeskanowania kodu QR. Portfel mobilny, o którym mowa, może następnie zinterpretować kod jako inny adres portfela bitcoin, do którego użytkownicy mogą wysyłać bitcoiny.

W innych przypadkach użytkownicy mogą korzystać ze smartfona z chipem NFC, takiego jak niektóre z najnowszych iPhone’ów firmy Apple lub telefonów Samsung Galaxy S, w celu ułatwienia transakcji. Dzięki temu użytkownicy mogą zbliżyć swój telefon do czytnika i wysyłać bitcoiny bez wprowadzania jakichkolwiek danych.

Portfele sprzętowe

Chociaż komputer stacjonarny lub telefon komórkowy można uznać za „sprzęt”, istnieje również kilka produktów elektronicznych zaprojektowanych specjalnie do przechowywania kluczy publicznych i prywatnych. Są one często określane jako „portfele sprzętowe” i czasami są również używane w celu ułatwienia płatności.

Portfel sprzętowy może przypominać dysk USB, chociaż może się to różnić w zależności od marki.

Portfele sprzętowe są często używane z komponentami „online” i „offline”. W ten sposób przedsiębiorca używa portfela internetowego do przechowywania swojego adresu publicznego i sygnalizuje, które transakcje zostaną „podpisane”. Aby sfinalizować transakcję, użytkownik musi podłączyć swój portfel sprzętowy do komputera przez USB, następnie złożyć podpis na komputerze, wysłać do portfela, a następnie wejść do łańcucha bloków Bitcoin.

W szczególności niektóre portfele sprzętowe zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo przechowywania klucza prywatnego użytkownika w „obszarach chronionych” na danym urządzeniu – co oznacza, że ​​klucz prywatny nie może być udostępniany ani używany bez urządzenia.

Niektóre portfele sprzętowe oferują usługi tworzenia kopii zapasowych, które umożliwiają użytkownikom przywrócenie ich kluczy prywatnych, sald bitcoin i historii transakcji na nowym urządzeniu za pomocą specjalnego klucza w przypadku awarii, utraty lub uszkodzenia. Te kopie zapasowe są zwykle chronione kodem PIN, który jest powiązany z urządzeniem lub może być ustawiony przez użytkownika.

Apelem dla wielu użytkowników jest to, że portfele sprzętowe nie padają ofiarą wirusów, które od czasu do czasu atakują portfele programowe. Urządzenia te nie są jednak odporne na uszkodzenia, kradzież czy akty wandalizmu.

Portfele papierowe

Jednym z najtańszych sposobów ochrony swoich bitcoinów jest użycie tak zwanego „portfela papierowego”.

Papierowy portfel w zasadzie widzi, jak użytkownik drukuje dwie papierowe kopie kodu QR: jedna to adres publiczny, pod którym odbierane są bitcoiny, a druga to klucz prywatny używany do podpisywania transakcji wychodzących. Aby skorzystać z papierowego portfela, użytkownicy sami zeskanują kod QR lub zostaną zaproszeni na stronę kasy, aby to zrobić.

Portfele papierowe zmniejszają ryzyko związane z przechowywaniem kluczy prywatnych w Internecie, a inwestorzy muszą ufać instytucji, która przechowuje ich klucze. Dlatego portfele papierowe nie są ofiarami cyberataków ani innych złośliwych działań, a strony internetowe mogą próbować ukraść bitcoiny online.

Portfele papierowe mają jednak swoje minusy. Podobnie jak portfele sprzętowe, papierowe portfele również mogą zostać skradzione lub uszkodzone, a sam papier z czasem ulega degradacji – co oznacza, że użytkownicy powinni zachować ostrożność podczas przechowywania papierowych portfeli, najlepiej nie używać tego samego przez dłuższy czas.

Czy portfele Bitcoina są bezpieczne?

Zasadniczo każdy rodzaj portfela Bitcoin ma swoje mocne i słabe strony, a obowiązkiem każdego użytkownika jest odpowiednie zabezpieczenie swojego konta i wybranie opcji, która jest dla niego najwygodniejsza lub najdogodniejsza.

Chociaż portfele internetowe lub programowe (komputerowe lub mobilne) zapewniają wygodę i łatwy dostęp do Internetu, możesz szybko dokonywać transakcji kosztem bezpieczeństwa i są głównym celem hakerów internetowych, którzy chcą ukraść bitcoiny lub inne kryptowaluty.

Z drugiej strony fizyczne przechowywanie, takie jak portfele sprzętowe lub papierowe, może z czasem łatwo zostać skradzione, uszkodzone lub zniszczone.

Dobrą zasadą jest rozważenie użycia kilku różnych typów portfeli i upewnienie się, że dystrybucja bitcoinów nie istnieje tylko w jednym portfelu.

Możesz także podjąć dalsze kroki w celu ochrony swojego konta. Użytkownicy korzystający z usługi portfela online mogą korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego, co oznacza, że oprócz logowania się nazwą użytkownika i odpowiednio złożonym hasłem, mogą również wprowadzić specjalny kod z wybranego przez siebie urządzenia, który będzie pełnił rolę „drugiego warstwa” podczas logowania. bezpieczeństwo.

Zobacz kolejny poradnik o Bitcoinie

Zobacz dziesiątą część poradnika o Bitcoinie.

Przejdź do poradnika >>>

Zacznij inwestować w Bitcoina

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, sprawdź ryzyko, jakie stwarza inwestowanie.

Aby rozpocząć handel na rynkach inwestycyjnych, otwórz konto na zaufanej platformie transakcyjnej. Aktywacja profilu inwestora odbywa się przed procesem weryfikacji tożsamości. Możesz handlować nawet po 15 minutach.

Platforma umożliwia inwestowanie w kryptowaluty, waluty, akcje, ETFy i wiele wiele innych.