Jak kupić i sprzedać Bitcoina?

6 maja, 2022
5/5
jak kupic i sprzedac bitcoina

Biorąc pod uwagę niedawne pojawienie się Bitcoina i fakt, że opiera się on na technologii (dowód matematyczny) bardziej niż na jakimkolwiek innym aktywie, wielu zainteresowanych inwestorów uważa, że proces kupna lub sprzedaży Bitcoina jest trudny lub skomplikowany.

Tak jednak nie jest. Podobnie jak inne waluty fiducjarne, możesz otrzymać Bitcoin jako zapłatę za świadczone lub dostarczone usługi, otrzymać go w prezencie lub spróbować kupić go z giełdy lub usługi zaufanej, którą wybierzesz.

Przed zakupem Bitcoina (lub jakiejkolwiek innej waluty cyfrowej) powinieneś zapoznać się z przepisami podatkowymi i innymi regulacjami obowiązującymi w Twoim kraju. Jak przyjrzeliśmy się, kraje na całym świecie wyraziły różne poglądy na temat kryptowalut, z których niektóre wspierają blockchain, podczas gdy inne grożą uregulowaniem lub, co gorsza, całkowitym zakazem handlu kryptowalutami. W rezultacie Twoja decyzja o zakupie Bitcoin może, ale nie musi, obejmować podatki, rezerwacje lub inne obowiązujące przepisy i powinieneś zachować ostrożność przed podjęciem decyzji.

Gdzie kupić i sprzedać Bitcoina?

Istnieje wiele sposobów kupowania lub sprzedawania bitcoinów. Chociaż mogą się one różnić w zależności od terytorium, możesz dość łatwo uzyskać cyfrową walutę, wymieniając swoją walutę fiducjarną (np. Dolary amerykańskie) na Bitcoin na giełdach internetowych lub w niektórych bankomatach lub akceptując jako walutę peer-to-peer.

Giełdy kryptowalutowe

Większość inwestorów decyduje się na zakup Bitcoina na giełdzie lub usłudze powierniczej, gdzie mogą wymienić swoją walutę fiducjarną na Bitcoin. Zwykle wiąże się to z konwersją, która może obejmować opłaty transakcyjne należne na giełdzie.

Istnieje wiele kantorów internetowych dostępnych w różnych częściach świata, które akceptują różne waluty. Ogólnie rzecz biorąc, giełdy internetowe są regulowane przez rządy i muszą spełniać dwa ważne zestawy wymagań, znane jako „przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy” (zapobieganie przedstawianiu dochodów z przestępstwa jako legalnych pieniędzy) i „KYC” (upewnij się, że sprzedawcy zarejestrowali swoją tożsamość za pomocą witryna jako dowód zaangażowania).

W rezultacie większość giełd wymaga od traderów połączenia swoich osobistych kont bankowych (z których mogą wysyłać lub odbierać waluty fiducjarne), a także przedłożenia dokumentów potwierdzających ich tożsamość, zanim będą mogli handlować.

Giełdy na całym świecie różnią się pod względem weryfikacji przed transakcją, opłat transakcyjnych, limitów transakcyjnych i akceptowanych walut fiducjarnych.

Transakcje peer-to-peer

Jeśli nie chcesz korzystać z giełdy internetowej, nadal możesz akceptować Bitcoin poprzez transakcję o nazwie „peer-to-peer”. W tym miejscu kupujący przekazuje sprzedającemu walutę fiducjarną lub inny towar, a następnie sprzedawca wysyła przydzieloną kwotę Bitcoin do tego kupującego.

Należy zauważyć, że skoro Bitcoin nie jest zależny od banku centralnego lub organu, transakcje odbywają się tylko między jedną a drugą stroną. Zatwierdzenie zajmuje około piętnastu minut i nie jest to naturalny zysk. Jeśli chcesz zażądać zwrotu pieniędzy, polegasz na dobrej woli innej strony, aby spełnić Twoje żądanie.

Transakcje peer-to-peer mogą odbywać się na różne sposoby. Najpopularniejszą metodą jest wprowadzenie przez odbiorcę klucza publicznego swojego portfela Bitcoin lub pęku kluczy, a następnie nadawca skieruje przydział bitcoinów na ten adres. Po zwykłych 15 minutach oczekiwania transakcja zostanie „potwierdzona”, a przelew zostanie odzwierciedlony w portfelach obu stron i w Blockchain.

Istnieją również inne strony i platformy peer-to-peer, ponieważ przelewy Bitcoin są powiązane z zaufaniem, znane są przypadki, podczas których strony transakcji spotykają się twarzą w twarz, aby zrealizować przelew osobiście lub w grupie.

Usługapojawiła się również w celu ułatwienia tej transakcji i pomocy w zapewnieniu zaufania poprzez umieszczanie środków do czasu zakończenia transakcji.

Cena zakupu Bitcoina za pośrednictwem tych funduszy może się różnić. Niektórzy dostawcy mogą naliczać opłaty za prywatność lub wygodę oprócz cen podawanych na giełdach lub przeliczenie może być ustalane z wyprzedzeniem lub podczas spotkania

Bankomaty Bitcoin

Stosunkowo nowym sposobem kupowania bitcoinów jest korzystanie z bankomatu, który może już znajdować się w Twoim rodzinnym mieście.

Bankomat Bitcoina zazwyczaj pobiera „prowizje” od trzech do ośmiu procent więcej niż w przypadku tradycyjnych kursów wymiany. Chociaż może to być drogie, bankomaty Bitcoin często oferują najbardziej prywatny sposób płacenia za zakupy.

Aby skorzystać z bankomatu Bitcoin, użytkownik zazwyczaj wkłada do systemu gotówkę lub kartę debetową/kredytową i skanuje kod QR z mobilnego portfela na wybranym przez siebie smartfonie. Bankomat wydrukuje wtedy papierowy paragon zawierający kod i poinstruuje użytkownika, aby przelał nowo zakupiony bitcoin do portfela mobilnego.

Jak działa handel Bitcoinem?

Handel bitcoinami zwykle odbywa się za pośrednictwem giełdy, która jest platformą, na której handlowcy mogą składać „zlecenia” kupna lub sprzedaży bitcoinów po określonych cenach.

Giełdy często wymieniają „wysokie” i „niskie” kwoty dla bitcoinów lub innych kryptowalut; odzwierciedla to najniższą lub najwyższą wartość, za jaką bitcoin został sprzedany w ciągu 2 godzin.

Na giełdzie inwestorzy chcą, aby ich transakcje sygnalizowały ich zamiary „kupna” lub „sprzedania”. W ten sposób pozwala to handlowcom zasygnalizować, ile bitcoinów są skłonni kupić lub sprzedać oraz w jakiej ilości.

Istnieją dwa rodzaje poleceń; mianowicie zlecenia z limitem i zlecenia rynkowe.
Zlecenie z limitem umożliwia traderom ustalenie własnej ceny Bitcoin, powyżej lub poniżej akceptowanej wartości rynkowej. Zainteresowani Sprzedawcy mogą realizować takie Zamówienia według własnego uznania, a ich gotowość do tego jest całkowicie według własnego uznania.

Market Order zapewnia inwestorom możliwość szybkiego zakupu przydziałów bitcoinów, które najlepiej pasują do zlecenia dostępnego na giełdzie – co oznacza, że użytkownicy skutecznie kupują bitcoin po aktualnej cenie na giełdzie.

Gdy trader potwierdzi jedno z tych zleceń, transakcja jest planowana i po jej wydobyciu (zazwyczaj trwa piętnaście minut lub więcej w zależności od liczby niezweryfikowanych transakcji na Blockchain), przydzielone bitcoiny zostaną przeniesione z jednej strony na drugą.

Kupione Bitcoiny pozostają na giełdzie, dopóki inwestorzy nie zdecydują się zdeponować środków w wybranym przez siebie portfelu bitcoin lub pęku kluczy.

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo giełd jest różne i są atrakcyjnym celem dla hakerów chcących ukraść kryptowaluty. Rozsądnie jest używać silnych haseł i zabezpieczać swoje konto uwierzytelnianiem dwuskładnikowym.

Zobacz kolejny poradnik o Bitcoinie

Zobacz dziewiątą część poradnika o Bitcoinie.

Jak przechowywać Bitcoina? >>>

Zacznij inwestować w Bitcoina

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, sprawdź ryzyko, jakie stwarza inwestowanie.

Aby rozpocząć handel na rynkach inwestycyjnych, otwórz konto na zaufanej platformie transakcyjnej. Aktywacja profilu inwestora odbywa się przed procesem weryfikacji tożsamości. Możesz handlować nawet po 15 minutach.

Platforma umożliwia inwestowanie w kryptowaluty, waluty, akcje, ETFy i wiele wiele innych.