Jak działa Bitcoin?

5 maja, 2022
5/5
czym jest bitcoin

Bitcoin i Blockchain

Bitcoin opiera się na całkowicie nowej technologii, kryptografii i wykorzystaniu do działania niezwykle wydajnych komputerów i Internetu.

Ponieważ nie ma administratora odpowiedzialnego za utrzymanie lub wspieranie Bitcoin, transakcje wystawione za pomocą Bitcoin są weryfikowane i rejestrowane w rozproszonej księdze publicznej znanej jako Blockchain.

Na przykład, podczas gdy wybrany przez nich bank może mieć kopię księgi rachunkowej reprezentującej przepływ transakcji finansowych przez jego konto, blockchain jest formą księgi, ale nie utrzymywaną przez bank, tylko współdzieloną przez „górników” bitcoinów i „węzły” na całym świecie.

Czym jest technologia Blockchain?

Nazwa łańcucha bloków pochodzi od jego podstawowej struktury danych, która składa się z plików o wielkości 1 MB zwanych „Blokami”, które zasadniczo są samą księgą. Bloki są „połączone” ze sobą złożonym dowodem matematycznym.

Blockchain to wspólna księga publiczna oparta na całej sieci Bitcoin. Wszystkie węzły sieciowe (komputery z oprogramowaniem Bitcoin) mają możliwość dostępu do Blockchain i przeglądania uwierzytelnionych transakcji. Strony transakcji są do pewnego stopnia anonimowe, ponieważ Blockchain nie ilustruje nazw stron, ale zamiast tego zapewnia notację alfanumeryczną.

Podczas gdy bankowość może opierać się na weryfikacji integralności księgi, blockchain opiera się na kryptografii (sztuce pisania lub rozszyfrowywania jej) jako dowodu.

Jak stworzono Bitcoina?

Bitcoin i blockchain, jako zdecentralizowana waluta cyfrowa, po raz pierwszy zostały opisane w białej księdze opublikowanej przez pisarza pod pseudonimem „Satoshi Nakamoto”. Chociaż tysiące mediów i ekspertów spekulowało, kim lub czym może być Satoshi Nakamoto, jak dotąd nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Bitcoin udoskonala wiele pomysłów wyrażonych po raz pierwszy przez cypherpunków, używając kryptografii i działań matematycznych, aby stworzyć zdecentralizowany system monetarny, w którym nie ma władzy centralnej.

Sieć Bitcoin została po raz pierwszy założona, gdy wypuszczono pierwszego Bitcoina o otwartym kodzie źródłowym, a Satoshi Nakamoto rozpoczął wydobywanie pierwszego bloku (zwanego blokiem „genezy”), aby otrzymać nagrodę w wysokości 50 bitcoinów.

Dlaczego Bitcoin został stworzony?

Bitcoin jest używany jako alternatywa dla obecnego systemu finansowego. Zgodnie z projektem Satoshi Nakamoto, Bitcoin będzie funkcjonował jako elektroniczny system płatności oparty na matematycznych dowodach, który może działać niezależnie od jakiegokolwiek organu centralnego i być transferowalny przy bardzo niskich opłatach transakcyjnych.

Bitcoin jest zasadniczo próbą rozwiązania odwiecznego problemu; W całej historii ludzkości partie używały waluty do uwierzytelniania i zapewniania zaufania podczas wymiany towarów.

Tradycyjnie waluta powinna być w stanie pełnić funkcję magazynu wartości (wiarygodnej lub ważnej przez długi czas), mechanizmu wymiany (który może być wykorzystany do przenoszenia wartości z jednego miejsca do drugiego) i wreszcie jednostka rozliczeniowa (którą ludzie mogą używać do wyceny towarów na rynku).

Portfel Bitcoinów

Handlując Bitcoinami, strony używają dźwigni zwanej „portfelami bitcoina” do wymiany wartości nominalnej na Bitcoin (BTC). Portfele Bitcoin zapewniają swoim użytkownikom zarówno klucz publiczny (adres, z którego Bitcoin jest wysyłany lub otrzymywany), jak i klucz prywatny.

Termin „portfel” można właściwie opisać jako „Łańcuch kluczy”, w którym użytkownicy mogą zduplikować dwa swoje klucze, zamiast mieć dostęp tylko do jednego.

Klucz prywatny Bitcoina

Klucz prywatny jest niezwykle ważnym „podpisem” dla użytkowników Bitcoin, używanym do potwierdzania oczekujących transakcji poprzez matematyczne potwierdzenie, że pochodzą one od właściciela portfela.

Gdy użytkownik chce dokonać transakcji Bitcoin, jego zamiar jest sygnalizowany w łańcuchu blokowym poprzez wysłanie transakcji podpisanej kluczem prywatnym użytkownika. Sieć Bitcoin następnie weryfikuje transakcję, weryfikując, czy adresy przekierowania i powrotu są prawidłowe, klucz prywatny jest ważny i ma dostęp do wystarczających środków aby sfinalizować transakcje. Transakcje są zazwyczaj potwierdzane online w ciągu dziesięciu minut.

Kopanie Bitcoina

Proces walidacji trwających transakcji i agregowania ich w blok w celu włączenia do Blockchain jest znany jako Mining. „Górnicy” to użytkownicy komputerów z niezwykle potężnym sprzętem, którzy rozwiązują złożone problemy matematyczne, aby cyfrowo podpisać blok transakcji i połączyć je ze wszystkimi poprzednimi transakcjami w sieci Bitcoin.

Górnictwo służy społeczności Bitcoin, zabezpieczając sieć. Proces rozwiązywania bloku szyfru jest niezwykle zasobożerny. Wygrywając wyścig o wydobycie 1 megabajta „bloków” transakcji, górnicy otrzymają nagrodę w postaci Bitcoina.

Górnictwo bierze swoją nazwę od metafory, że górnicy otrzymują Bitcoin jako nagrodę w taki sam sposób, w jaki rzadkie towary, takie jak złoto, są wydobywane z ziemi.

Co muszę wiedzieć o używaniu Bitcoina?

Podczas gdy Bitcoin jest fascynującą technologią i być może zarówno interesującym magazynem wartości, jak i interesującym środkiem wymiany, sieć Bitcoin zasadniczo różni się od tradycyjnego systemu bankowego, z kilkoma różnicami.

Chociaż sam Bitcoin jest endemiczny w tym sensie, że sieć Bitcoina opiera się na złożonych obliczeniach matematycznych jako swojej podstawie – a nawet zhakowanie transakcji byłoby ogromnym zasobem – portfele Bitcoin mają swoje wady. Są tak samo słabe jak zwykłe portfele w tym sensie, że są one tak bezpieczne, jak ich użytkownicy je opuszczają.

Ponieważ Bitcoina można łatwo przenosić w dowolne miejsce na świecie, portfele Bitcoin są łatwym celem dla hakerów szukających szybkiego sposobu na kradzież cyfrowej waluty. Zachowaj ostrożność przy wyborze niezawodnej usługi portfela i zawsze przechowuj swój portfel w bezpiecznym miejscu.

Przechowywanie Bitcoina

Innymi powszechnymi środkami przechowywania są usługi powiernicze lub giełdy, które zazwyczaj zajmują się, odpowiednio, przechowywaniem lub handlem kryptowalutami. Ponieważ podmioty te zazwyczaj przechowują duże ilości bitcoinów i innych walut cyfrowych, są atrakcyjnym celem dla hakerów internetowych i powinny być używane z ostrożnością.

Bitcoiny są jeszcze bardziej podatne na kradzież, ponieważ płatności dokonywane w Bitcoin są niezmienne bez pomocy strony, która otrzymała niewłaściwą kwotę w pytaniu.

Chociaż sieć Bitcoina potrafi wykryć literówki i nie pozwoli użytkownikom wysyłać Bitcoinów na nieprawidłowy adres potwierdzenie transakcji (dzięki zabezpieczeniom kryptograficznym) należy uznać za ostateczne. Dlatego strony transakcji muszą być w stanie ufać sobie nawzajem podczas wymiany bitcoinów.

Bitcoin jest bardzo przejrzysty

Wreszcie, Bitcoin nie jest całkowicie anonimowym systemem. Chociaż możesz polegać na swoim banku, aby chronić poufność swojego konta bankowego (prywatnej księgi), wszystkie komputery w sieci Bitcoin mają możliwość zobaczenia Blockchain i ogólnie mogą zobaczyć saldo każdego portfela. Wszystkie transakcje są zawsze widoczne w sieci. Podczas gdy nazwy stron transakcji nie są wyświetlane online podczas wymiany bitcoinów, zaawansowana analityka blockchain może umożliwić stronom trzecim śledzenie ruchu bitcoinów w sieci.

Zobacz kolejny poradnik o Bitcoinie

Zobacz trzecią część poradnika o Bitcoinie.

Czym jest kopanie Bitcoina? >>>

Zacznij inwestować w Bitcoina

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, sprawdź ryzyko, jakie stwarza inwestowanie.

Aby rozpocząć handel na rynkach inwestycyjnych, otwórz konto na zaufanej platformie transakcyjnej. Aktywacja profilu inwestora odbywa się przed procesem weryfikacji tożsamości. Możesz handlować nawet po 15 minutach.

Platforma umożliwia inwestowanie w kryptowaluty, waluty, akcje, ETFy i wiele wiele innych.