Czym są kryptowaluty? Bitcoin, Ethereum, BNB

16 kwietnia, 2022
5/5
Kryptowaluta

Wprowadzenie do kryptowalut

W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zacząć handlować kryptowalutami. Przedstawimy historię powstania bitcoina oraz omówimy tajemniczą postać Satoshiego Nakamoto.

Polecimy, które strony warto odwiedzić, wyjaśnimy, czym są kryptowaluty, pokażemy środki bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, zarekomendujemy wskazówki, które wartość uczynią z Ciebie doświadczonego inwestora.

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czym tak naprawdę są kryptowaluty, jak powstają, dlaczego są tak popularne, jakie metody płatności są dostępne na portalach inwestycyjnych i jakie są ich zalety, ich mocne i słabe strony.

Kryptowaluty to wirtualne waluty cyfrowe, które nie istnieją w rzeczywistości, w przeciwieństwie do walut fiducjarnych. Działają na platformie technologicznej Blockchain, co oznacza, że są zdecentralizowane.

Wydawaniem i kontrolą kryptowalut zarządzają ich użytkownicy. Główną cechą kryptowaluty jest to, że jest poza wszelkimi regulacjami i kontrolami bankowymi.

Należy zauważyć, że inwestowanie w kryptowaluty i akcje wiąże się z ryzykiem straty. Stwarza również okazję do osiągnięcia zysku.

Czym jest kryptowaluta?

Nazwa wiele mówi o tym, czym jest kryptowaluta i jasno pokazuje, że mamy do czynienia z kryptografią i pieniędzmi. Trzeba jednak od razu dodać, że są to konkretne waluty, ponieważ istnieją tylko w formie cyfrowej.

Kryptowaluty nie mają fizycznej postaci, ale mają określoną wartość, więc można je nazwać walutami wirtualnymi lub cyfrowymi. Oznacza to, że jeśli sprzedawca akceptuje płatność w danej kryptowalucie, możesz płacić za towary lub usługi w taki sam legalny sposób jak złotówki, euro, dolary czy inne waluty fiducjarne (są to tzw. waluty fiducjarne). 

Co więcej, jeśli np. znajomy poda Ci swój adres portfela dla danej kryptowaluty, możesz bez problemu przelać mu dowolną ilość jednostek, omijając banki i innych pośredników. W ten sposób możesz nawet łatwo rozliczyć się z opłatami za udostępnianie.

Prawda jest jednak taka, że prawie nikt nie używa dziś kryptowalut do płatności. Większość ludzi przyjmuje je za pewnik jako instrumenty finansowe podlegające bieżącym wycenom, charakteryzujące się dużym ryzykiem inwestycyjnym, ale dające jednocześnie możliwość generowania naprawdę pokaźnych zysków. 

Są one kupowane i sprzedawane głównie na giełdach kryptowalut, podobnych pod wieloma względami do tradycyjnych giełd akcji, obligacji, walut i towarów.

Jeśli chodzi o potencjał zarobkowy, wystarczy wspomnieć, że Bitcoin początkowo kosztował zaledwie kilka groszy, ale po ośmiu latach jego cena sięgnęła 20 000 dolarów, a po kolejnych 4 latach prawie 65 000 dolarów (szczyt kwiecień 2021). 

Nie można jednak zapominać, że w tym samym czasie zanotował szereg silnych i często dynamicznych spadków cen. Możesz stracić 70-80% wartości swojego portfela w ciągu tygodni lub nawet dni, kupując kryptowaluty na szczycie przed awarią.

Plusy i minusy kryptowalut

Plusy:

Minusy:

Najpopularniejsze kryptowaluty

1. Bitcoin

Kryptowaluta uruchomiona w 2009 roku przez osobę (lub grupę osób) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się również do węzłów peer-to-peer, które korzystają z oprogramowania open source. 

W latach 2009-2021 oprogramowanie strony (Bitcoin Core) zostało pobrane ponad 5,5 miliona razy. W marcu 2017 r. Polska zajęła 9. miejsce z ponad 126 000 osób. Ściągnij.

2. Ethereum

Zdecentralizowana platforma z otwartym oprogramowaniem, zbudowana na technologii blockchain, która obsługuje umowy peer-to-peer i zdecentralizowane aplikacje (dapps) zwane inteligentnymi umowami. 

Jego natywną kryptowalutą jest ether (ETH), który umożliwia transakcje między użytkownikami lub aplikacjami oraz uiszczenie związanych z nimi opłat, generowanych przez moc obliczeniową wymaganą do ich przetwarzania.

3. Binance Coin

Binance Coin (BNB) to token użytkowy Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut. Jego główną funkcją jest obniżanie opłat transakcyjnych i prowizji pobieranych przez giełdy. 

BNB był również wykorzystywany do pozyskiwania środków na rozwój giełdy podczas ICO w lipcu 2017 roku.

4. Ripple

Ripple to quasi-zdecentralizowana sieć handlowa z własną kryptowalutą do rozliczania w czasie rzeczywistym. Jego cyfrowa waluta nosi symbol XRP, który inwestorzy często określają po prostu jako Ripple, podobnie jak sieć, w której działa.

5. Litecoin

Litecoin (LTC) to kryptowaluta typu open source oparta na zdecentralizowanej sieci blockchain, która oferuje szybkie przelewy i niskie opłaty transakcyjne. W swojej pierwotnej koncepcji Litecoin miał być szybszy i tańszy niż jego poprzednik Bitcoin (BTC).

Czym są kryptowaluty? Podsumowanie

Popularność inwestowania w kryptowaluty typu Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) i inne wirtualne waluty nie zrezygnuje z posiadania tradycyjnych pieniędzy.

Transakcje kryptowalutowe stają się coraz bardziej powszechne i prawdopodobnie będą traktowane na równi z polskim złotym, a nawet dolarem (USD).

Na rynku kryptowalut istnieje wiele nieprzewidzianych ruchów, które mogą stać się sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy lub głównym źródłem dochodu, ale także prowadzić do znacznych strat.

Jeśli szukasz wiarygodnych źródeł informacji o kryptowalutach, udostępniamy poradniki i artykuły, które zostały stworzone i udostępnione na wspomnianych portalach giełdowych.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, sprawdź ryzyko, jakie stwarza inwestowanie.

Aby rozpocząć handel na rynkach inwestycyjnych, otwórz konto na zaufanej platformie transakcyjnej. Aktywacja profilu inwestora odbywa się przed procesem weryfikacji tożsamości. Możesz handlować nawet po 15 minutach.

Platforma umożliwia inwestowanie w kryptowaluty, waluty, akcje, ETFy i wiele wiele innych.