Czy Bitcoin zastąpi dolara?

10 listopada, 2022
5/5
Czy bitcoin zastąpi dolara?

Pytanie brzmi: Czy Bitcoin zastąpi dolara?

Bitcoin, kryptowaluta, cyfrowy pieniądz to prawdopodobnie najczęściej wyszukiwane terminy w przeglądarce. Z czasem co druga osoba będzie mówić głośno o  Bitcoinie i inwestycjach w niego. Dla wielu będzie to pierwszy krok do wyjścia z rynku i zarobienia. Ta giełdowa zasada może jednak nie dotyczyć kryptowalut, które mogą zrewolucjonizować branżę bankową.

Spis treści

Rewolucja Bitcoina

To już jest fakt, żyjemy w czasach, w których doczekaliśmy się rewolucji w wielu obszarach naszego życia. Zamieniliśmy zwykły list pocztowy, który docierał do odbiorcy przez trzy tygodnie, na maila, którego wysyłamy na drugi koniec świata w kilka sekund.

Dzięki technologii blockchain, już teraz możemy wysyłać środki na inny  kontynent, co ważne nie płacąc za to prawie żadnej prowizji.

Sama technologia blockchain to łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w sieci. W takim jednym bloku przechowywane są informacje o określonej liczbie transakcji. Po rozwiązaniu zadania, tworzy się kolejny blok danych, potem następny, i tak dalej, tworząc swojego rodzaju łańcuch.

Zapewnia to pełną anonimowość, niskie koszty (dzięki temu, że nie ma żadnej instytucji pośredniczącej) oraz olbrzymią wydajność.

Popularność Bitcoina

Wzrost ceny Bitcoina może być jedną z najciekawszych zmian finansowych na świecie w latach 2022-2023.

Nie ma to nic wspólnego z samą skalą tego wzrostu, ale z faktem, że duże instytucje finansowe i niektórzy ekonomiści zaczęli poważnie traktować kryptowaluty.  Jeszcze kilka lat temu uważano to za kaprys entuzjastów technologii. Dziś już wszyscy głośno pytamy: Czy Bitcoin zastąpi dolara?

Wiele instytucji włączyło kryptowaluty do swoich inwestycji. Jednocześnie ekonomiści wciąż powątpiewają czy ta innowacja technologiczna może stać się globalną walutą. Mówi się nawet, że jeśli popyt na Bitcoin i podobne kryptowaluty wzrośnie, nadzieje gospodarcze na Bitcoin i podobne kryptowaluty się nie zmaterializują.

Banki centralne starają się zniechęcić ludzi do oszczędzania, jednocześnie zachęcając ich do wydawania na towary i usługi konsumpcyjne. Ale efekt tej polityki jest ograniczony, ponieważ najbogatsi oszczędzają najwięcej i mają mało pieniędzy na to. W rezultacie popyt na różne aktywa finansowe jest bardzo wysoki, co sprawia, że ​​niszowe formy inwestycji, takie jak Bitcoin, są bardzo popularne.
 
Ale to nie niszowe i technologiczne innowacje sprawiają, że Bitcoin jest fascynujący. Uważany jest za potencjalną walutę przyszłości, niezależną od państw i rządów, współczesne wcielenie złota, które od wieków jest używane jako ochrona przed inflacją deszczową.
 
Bitcoin jest tak rzadki jak złoto i nie można go podrobić (choć proszę nie bierz mnie za autorytet techniczny w tej dziedzinie). Rozbudziło to wyobraźnię i apetyt inwestycyjny ludzi, którzy wierzą, że drukowanie dolarów i euro ostatecznie podważy zaufanie do suwerennych walut.
Przez takie podejście coraz to więcej ludzi zastanawia się czy Bitcoin zastąpi dolara.

Co ma wspólnego Bitcoin i Twitter?

Dorsey wielokrotnie podkreślał, że popularne kryptowaluty będą miały duży wpływ na rozwój Twittera, niedawno odszedł ze swojej firmy, by zająć się kryptowalutami. Pierwszą dużą zmianą spowodowaną porzuceniem Twittera było ogłoszenie, że jego druga firma, Square, zostanie przemianowana na Block.

Jack Dorsey wielokrotnie udowadniał swoimi wypowiedziami, że choć jest entuzjastą BTC, inne kryptowaluty nie mają dla niego żadnej wartości. Nic dziwnego, że po pytaniu: „Czy Bitcoin zastąpi dolara?” odpowiedział „zdecydowanie tak”.

Czy to znaczy, że Bitcoin zastąpi dolara?

Podsumowanie

Na pytanie: Czy Bitcoin zastąpi dolara? Nie ma prostej odpowiedzi. Są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tej tezy. Należy uważnie śledzić informacje związane z Bitcoinem i jego rozwojem. W zakładce Bitcoin znajdziesz o nim więcej informacji.