Czy Bitcoin upadnie?

5 maja, 2022
5/5
czy bitcoin upadnie

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad inwestycją w Bitcoin, bez wątpienia słyszałeś mieszane emocje – krytycy nazywali Bitcoin „oszustwem”, a być może nawet „bańką spekulacyjną”. Prawdopodobne pytanie dla każdego zainteresowanego Bitcoinem lub ogólnie kryptowalutami brzmi: „Czy Bitcoin upadnie?

Zasadniczo Bitcoin to nowy paradygmat oparty na technologii, a także system blockchain z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Podobnie jak wszystkie nowe technologie pojawiające się od czasu do czasu, Bitcoin i Blockchain mają ogromny potencjał – nie oznacza to jednak, że oba są sobie równe, nie są też idealne i nie pozostawiają miejsca na poprawę w odległej przyszłości.

Bitcoin sam w sobie obiecuje być kolejnym krokiem w ewolucji pieniądza, rozwiązując niektóre z podstawowych problemów naszego obecnego systemu monetarnego. Zapewnia globalny mechanizm wzajemnej wymiany i przechowywania, który działa bez ingerencji rządów, banków centralnych i innych organów regulacyjnych. Wszystkie te czynniki spowodowały, że Bitcoin w tajemniczy sposób pojawił się w mediach, wywołując podekscytowanie lub strach na rynkach finansowych.

Czy Bitcoin to bańka spekulacyjna?

Jednym z argumentów, które prawdopodobnie usłyszą wszyscy, jest to, że Bitcoin jest tylko bańką internetową i że krach, który wywołał wydarzenia z końca lat 90. i początku XXI wieku, nie był bezpodstawny. Pojawienie się Bitcoin i Blockchain jest w swojej podstawowej koncepcji podobne do pojawienia się stron internetowych w sieci WWW; W obu przypadkach następuje nagły wzrost cen aktywów, wielkie podekscytowanie społeczne i historie inwestorów zarabiających ogromne sumy pieniędzy, które przebijają się przez media.

Ciekawą rzeczą w Bitcoin jest to, że zapewnia nowy magazyn wartości niezależny od banków centralnych, walut fiducjarnych, takich jak dolary, a nawet złoto czy srebro. Bitcoin nie jest manipulowany przez scentralizowane podmioty, takie jak Banki, a ponadto w obiegu będzie tylko 21 milionów Bitcoinów.

Podstawa Bitcoina opiera się na algorytmach matematycznych i chociaż mechanizmy przechowywania (takie jak portfele Bitcoin) można zhakować zasadniczo nie można ich zdekompresować. Fakt, że Bitcoin opiera się na zdecentralizowanej księdze gwarantuje, że oszustwo jest niemożliwe; Należy jednak zauważyć, że oszustwa z Bitcoinem są nadal możliwe, podobnie jak w przypadku dolara.

Zgodnie z tymi kluczowymi zasadami, Bitcoin może stanowić doskonałą alternatywę dla naszych obecnych systemów monetarnych, które są oparte na algorytmach matematycznych poprzez kryptografię.

Ale nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy Bitcoin jest „bańką inwestycyjną”. Bitcoin nadal zyskuje na popularności pomimo przewidywań renomowanych analityków rynku i jest po prostu niewielka szansa przewidzenia, czy kryptowaluta w dowolnym momencie będzie nadal rosła lub spadała, na korzyść czegoś innego.

Cena Bitcoina (i innych kryptowalut) jest z natury niestabilna. Wraz z niedawnym pojawieniem się Bitcoin i Blockchain, międzynarodowa pozycja tych dwóch technologii jest wciąż nierozstrzygnięta.

Niezależnie od finansowej przyszłości Bitcoina, technologii i koncepcji Bitcoina jako waluty cyfrowej nie można zniszczyć. Istnieją tysiące innych kryptowalut – wszystkie wykorzystują koncepcję Blockchain w nowy inny sposób. Możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości pojawią się inne tego typu waluty cyfrowe (lub inne pomysły wykorzystujące tę samą platformę).

Aby Bitcoin całkowicie załamał się, każdy komputer lub dowolny węzeł sieci z oprogramowaniem bitcoin na świecie musi zostać wyłączony. Ponieważ wszystkie te węzły są niezależnie kontrolowane i rozmieszczone na całym świecie, nie ma łatwego sposobu, aby to zrobić.

Inwestowanie w Bitcoin to świetna okazja, ale wiąże się również z ryzykiem. Inwestując w bitcoina, nie tylko masz możliwość zarabiania pieniędzy, ale także jesteś częścią tego, co może być następną ewolucją globalnego systemu monetarnego.

Z drugiej strony inwestorzy są zagrożeni przez nowo nałożone przepisy lub podatki.

Mądrą polityką dla tych, którzy chcą inwestować w Bitcoina (lub inne kryptowaluty) jest inwestowanie pieniędzy tylko tam, gdzie jesteś najbardziej skłonny stracić.

Czy Bitcoin to oszustwo?

Podczas inwestowania w Bitcoin należy zachować ostrożność, ponieważ rynek kryptowalut jest z natury niestabilny, ani Bitcoin, ani jego podstawowa technologia, Blockchain, nie są oszustwami.

Bitcoin szybko znalazł dom w nielegalnym świecie operującym w Internecie dzięki temu, że kryptowaluta jest zdecentralizowana i nie przechodzi przez centralny organ regulacyjny. Ponadto, ponieważ waluta cyfrowa jest również stosunkowo anonimowa, Bitcoin przed zamknięciem amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego finansował szereg transakcji na ogromnym czarnym rynku online.

Hakerzy oprogramowania od czasu do czasu żąda również zapłaty okupu w Bitcoin lub innych kryptowalutach, aby transakcje były anonimowe.

Z tych powodów żadna grupa nie była w stanie stwierdzić „własności” Bitcoina – milcząca reklama spotkała się z wieloma negatywnymi opiniami, które mogą czasami przyćmić potencjał firmy i jej podstawowej technologii.

Wielu czołowych inwestorów nazwało Bitcoina „oszustwem” lub piramidą, ponieważ Bitcoin jest często postrzegany jako bezsensowny pieniądz, który ma „niewielką lub żadną wartość” inną niż to, ile ludzie są skłonni za niego zapłacić. Niektórzy inwestorzy posunęli się nawet do stwierdzenia, że miliony ludzi, którzy zainwestowali w Bitcoin w każdej chwili, mogą być gotowe „pożegnać się ze swoimi pieniędzmi”.

Chociaż Bitcoin z pewnością przyciągnął uwagę wielu osób na ulicy, nie ma przekonującego argumentu, że Bitcoin w ogóle nie jest bezpodstawny.

Założenie Bitcoina opiera się na technologii i algorytmach matematycznych, aby zapewnić jego autentyczność – i chociaż nie może być powiązany z rzadkim towarem, takim jak złoto lub srebro, walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański lub funt nie jest już powiązany z samymi metalami szlachetnymi.

Ważnym eksperymentem myślowym jest rozważenie, co nadaje wartość walucie fiducjarnej, takiej jak dolar amerykański. Najbardziej podstawową i abstrakcyjną odpowiedzią jest to, że waluty fiducjarne mają wartość, ponieważ ktoś w to wierzy. Na przykład, jeśli dolar amerykański zostanie uznany za bezwartościowy, nie zaakceptujemy go jako środka płatności za wymianę towarów – i ten sam przykład można zastosować do koncepcji Bitcoina.

Ta koncepcja jest trudna dla osób żyjących w dobrze funkcjonujących dzielnic i zaufanych społeczeństw, aby zrozumieć tę koncepcję, że rząd będzie działał racjonalnie lub odpowiedzialnie. Wystarczy spojrzeć na kraje takie jak Zimbabwe i Wenezuela, aby zrozumieć, jak szybko waluta może stracić na wartości, gdy ludzie tracą zaufanie do rządu, który ją wspiera.

Przyszłość Bitcoina i jego przyszła wartość będzie zależeć od tego, jak ludzie na całym świecie go zaakceptują i wykorzystają. Być może teraz Bitcoin stał się formą „cyfrowego złota”, w którym inwestorzy przechowują swoje pieniądze. W niedalekiej przyszłości, jeśli handlowcy na całym świecie zaakceptują Bitcoin jako aukcję towarów lub usług, możemy zobaczyć, że kryptowaluta stanie się bardziej aktywnym środkiem wymiany, podobnie jak działa fiat.

Jednak, jak mówią, technologia idzie cały czas do przodu.

Zobacz kolejny poradnik o Bitcoinie

Zobacz piątą część poradnika o Bitcoinie.

Czy Bitcoin jest legalny? >>>

Zacznij inwestować w Bitcoina

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, sprawdź ryzyko, jakie stwarza inwestowanie.

Aby rozpocząć handel na rynkach inwestycyjnych, otwórz konto na zaufanej platformie transakcyjnej. Aktywacja profilu inwestora odbywa się przed procesem weryfikacji tożsamości. Możesz handlować nawet po 15 minutach.

Platforma umożliwia inwestowanie w kryptowaluty, waluty, akcje, ETFy i wiele wiele innych.