Czy Bitcoin to prawdziwe pieniądze?

6 maja, 2022
5/5
czy bitcoin to prawdziwe pieniadze

Jak zbadaliśmy, Bitcoin to elektroniczny pieniądz typu peer-to-peer, który ze względu na swoje podstawowe właściwości jest kolejnym krokiem w ewolucji pieniądza.

Bitcoin ma funkcjonować jako rzadki towar cyfrowy. Tak jak złoto i srebro były używane wieki temu, Bitcoin został zaprojektowany tak, aby spełniać podstawowe cechy srebra.

Istnieje zasadniczo pięć rzeczy, które Bitcoin musi posiadać, aby funkcjonować jak pieniądze. Są to:

  • Trwałość (nie ulega degradacji z upływem czasu),
  • Przenośność (można łatwo przenosić z miejsca na miejsce)
  • Wymienność (gdzie każdy jest równoważony),
  • Podzielność (gdzie można ją podzielić na mniejsze sztuki),
  • Akceptowalność (gdzie można ją wymienić na towary i usługi),
  • oraz Niedobór (w tym sensie, że ma ograniczone zapasy i jest trudna do podrobienia).

We współczesnym świecie Bitcoin, dolar amerykański czy funt brytyjski nie mają żadnej wartości. Wartość ta jest w rzeczywistości określana przez gotowość sprzedawcy do zaakceptowania jednej z walut jako waluty licytowanej dla transakcji.

Można zatem założyć, że monety muszą mieć coś, co nazywamy użyciem. Oznacza to, że trzy główne przypadki użycia, które możemy zidentyfikować, to:

  • Magazyn wartości

Każda waluta musi być w stanie utrzymać swoją wartość. Złoto uważa się za wartościowe ze względu na jego niedobór. W przeszłości pieniądz papierowy był ważony w stosunku do zapasów metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro. Chociaż tak już nie jest, to jednak cenę złota na rynku nazywamy miarą zwaną „złotym standardem”.

  • Jednostka rozliczeniowa

Jednostka rozliczeniowa to uniwersalna jednostka, za pomocą której ustalamy ceny towarów na rynku. Na przykład dolar amerykański używa zarówno dolarów, jak i centów.

  • Mechanizm Wymiany

Ostatecznie każda waluta musi być zaakceptowana jako środek płatności z jednej strony na drugą. Na przykład większość nowoczesnych organizacji biznesowych może dokonywać transakcji w walucie krajowej lub w dolarach amerykańskich.

 

Czy Bitcoin to prawdziwe pieniądze?

Bitcoin spełnia wszystkie główne właściwości niezbędne do funkcjonowania jako oficjalna waluta, choć względna nowość kryptowalut w zestawieniu z walutami stałymi lub metalami szlachetnymi stanowi ciekawą rozbieżność.

Bitcoin pozostaje przedmiotem dowodu, że Bitcoin zdołał przetrwać przez dziesięć lat od czasu jej debiutu w białej księdze Satoshi Nakamoto i wydobycia bloku genezy, a w czasie pisania udało jej się przetrwać niezliczone spekulacje, które twierdziły, że będzie żyła krótko lub jest „bańką spekulacyjną”

Jednakże, złoto nadal wyznacza standard trwałości w całej historii ludzkości i pozostaje najbardziej rozpoznawalną formą powszechnie stosowanej waluty. Podobnie, dolar amerykański, zestalony w ciągu ostatnich stu lat, stał się prawdopodobnie najbardziej uznaną walutą typu fiat.

Zasadniczo Bitcoin jest przenośny w tym sensie, że można go łatwo przesłać z jednego miejsca do drugiego przez Internet z dużo większą łatwością niż złoto.

Kto aktualnie przyjmuje Bitcoina?

Największym wyzwaniem, z jakim Bitcoin musi się jeszcze uporać, jest ustalenie akceptowalności. Podczas gdy wielu handlowców lub usługodawców na całym świecie może akceptować płatności w swoich walutach krajowych lub międzynarodowych, takich jak dolar, Bitcoin nadal jest walutą wschodzącą i nadal nie jest jeszcze powszechnie akceptowany jako środek płatniczy.

Nie powstrzymało to jednak wielu dostawców usług lub przedsiębiorczych handlowców przed używaniem Bitcoina jako środka płatniczego. Znani odbiorcy to Microsoft, Virgin Galactic, PayPal, a nawet Zynga.

W miarę umacniania się Bitcoina, jest prawdopodobne, że w nadchodzących miesiącach i latach waluta cyfrowa będzie akceptowana częściej przez różne firmy.

Zobacz kolejny poradnik o Bitcoinie

Zobacz siódmą część poradnika o Bitcoinie.

Ile kosztuje Bitcoin? >>>

Zacznij inwestować w Bitcoina

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, sprawdź ryzyko, jakie stwarza inwestowanie.

Aby rozpocząć handel na rynkach inwestycyjnych, otwórz konto na zaufanej platformie transakcyjnej. Aktywacja profilu inwestora odbywa się przed procesem weryfikacji tożsamości. Możesz handlować nawet po 15 minutach.

Platforma umożliwia inwestowanie w kryptowaluty, waluty, akcje, ETFy i wiele wiele innych.