Czy Bitcoin jest legalny?

6 maja, 2022
5/5
czy bitcoin jest legalny

Regulacje dotyczące kryptowalut

Kilka krajów przedstawiło swoje plany uregulowania kryptowalut i zamiast tego wprowadziło krajową kryptowalutę. Rosja i Kazachstan ogłosiły plany wykorzystania krajowych kryptowalut, podczas gdy miasto Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogłosiło nową kryptowalutę o nazwie emCash, którą obywatele mogą wykorzystywać do usług prywatnych i rządowych.

Inne kraje przyjęły podejście wyczekujące do kryptowalut. Na przykład RPA obecnie testuje regulacje dotyczące kryptowalut w środowisku piaskownicy (badania), podczas gdy Namibia nie uregulowała jeszcze kryptowalut w swoich granicach, ale zakazała transakcji przy użyciu waluty elektronicznej, takiej jak Bitcoin, w formie przetargu.

Czy ICO jest legalne?

Initial Coin Offering to początkowa sprzedaż, którą nowe kryptowaluty rozpoczynają w taki sam sposób, w jaki firma, która wchodzi na giełdę i emituje akcje, może przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną. Public Output (IPO)

Zmienne kursy kryptowalut mają negatywny wpływ na rynek. Na przykład w 2017 roku Chiny zakazały niektórych giełd (gdzie obywatele Chin mogą kupować bitcoiny za juany), a także ICO w swoich granicach – to spowodowało wzrost ceny bitcoina do około 1000 USD lub więcej.

Rosja pod rządami prezydenta Władimira Putina również zajęła twarde stanowisko w sprawie kryptowalut. Prezydent Putin zaproponował uregulowanie ICO i kopania kryptowalut w Rosji, co oznacza, że inwestorzy, którzy są właścicielami Bitcoina w tym kraju, mogą zostać opodatkowani od swoich dochodów.

Przyjmowanie Bitcoinów

Wreszcie, niektóre kraje przyjęły kryptowaluty, takie jak Bitcoin, i zapewniły wsparcie nie tylko dla wydobywania bitcoinów, ale także dla środowisk handlu downstream stworzonych przez ICO. Tajwan i Japonia są prawdopodobnie najbardziej znane z sygnalizowania swojego zainteresowania kryptowalutami w 2017 roku.

Podsumowując, kryptowaluty, takie jak Bitcoin, stanowią poważne wyzwanie dla obecnego rządu, banku centralnego i systemu monetarnego, w którym niezwykle trudno jest dokonywać płatności lub egzekwować kontrakty (umowy) zawierane, gdy pewną zachętą jest kryptowaluta.

Mówiąc najprościej, Bitcoin przenosi handel do czasów, kiedy banki centralne nie wkroczyły i nie zainwestowały w złoto ani nie dostarczyły papierowych pieniędzy. Wszystkie dokonywane transakcje są typu peer-to-peer i działają na poziomie anonimowości, podczas gdy księga Bitcoin – Blockchain – jest publicznie dostępna na tysiącach komputerów na całym świecie.

Wiele krajów postrzega to jako zagrożenie dla wysiłków na rzecz przeciwdziałania praniu pieniędzy, a fakt, że Bitcoin zawsze był ściśle powiązany z oszukańczymi kolektywami hakerskimi lub czarnym rynkiem Internetu, sprawił, że niektóre rządy są szczególnie ostrożne w stosunku do podstawowej technologii Bitcoin i Blockchain.

Korzyści Bitcoina

Bitcoin ma pewne zalety w porównaniu z tym, jak rządy i banki centralne obecnie używają walut fiatowych; Blockchain nie może być zmieniony lub „zhakowany”, i nie może być również oszukańczo emitowane lub tworzone. Fakt, że kiedykolwiek powstanie tylko 21 milionów Bitcoinów, oznacza również, że Bitcoin jest tym, co nazywa się walutą deflacyjną, w tym sensie, że jego wartość nie zmniejszy się z czasem.

Można jednak uznać, że Bitcoin rozwiązuje niektóre z kontrolujących banków centralnych, które od dziesięcioleci mają kontrolę nad stronami transakcji, i zwraca tę kontrolę ludziom na całym świecie; jest to stanowisko, które komplikuje władzę i zdolność każdego rządu do skutecznej regulacji handlu.

Chociaż nie ma nic, co z natury jest złośliwe dla Bitcoina to narody na całym świecie będą prawdopodobnie nadal wyrażać różne poglądy na temat kryptowalut przez kolejne lata.

Zobacz kolejny poradnik o Bitcoinie

Zobacz szóstą część poradnika o Bitcoinie.

Czy Bitcoin to prawdziwe pieniadze? >>>

Zacznij inwestować w Bitcoina

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, sprawdź ryzyko, jakie stwarza inwestowanie.

Aby rozpocząć handel na rynkach inwestycyjnych, otwórz konto na zaufanej platformie transakcyjnej. Aktywacja profilu inwestora odbywa się przed procesem weryfikacji tożsamości. Możesz handlować nawet po 15 minutach.

Platforma umożliwia inwestowanie w kryptowaluty, waluty, akcje, ETFy i wiele wiele innych.