Co to jest staking kryptowalut i jak działa?

6 listopada, 2022
5/5
Co to jest staking i jak działa?

Dochód pasywny budowany z łatwością i gwarantowaną stopą zwrotu na rynku kryptowalut. To możliwe!  Mowa o stakingu kryptowalut – ale zanim zaczniesz musisz wiedzieć co to jest staking i na co zwracać uwagę, szukając depozytu w kryptowalutach.

Spis treści

Jak działa staking kryptowalut?

Co to jest staking? Jest to proces, w którym „zamrażamy” nasze środki na portfelu kryptowalut, za co otrzymujemy zapłatę w postaci odsetek. Ale dlaczego ktoś miałby nam płacić za zamrożenie naszych funduszy? I jak działa staking?

Po pierwsze: staking działa ,gdy sieć blockchain działa w oparciu o algorytm konsensusu proof-of-stake lub delegowany algorytm konsensusu proof-of-stake. W obu przypadkach to nie sieć, więc te blockchainy nie są tak energochłonne.

W sieciach PoS i DPoS bloki transakcji są zatwierdzane przez walidatory, które blokują ich środki. Im więcej coinów jest zablokowanych (stakowanych) w portfelu takiego walidatora, tym większa szansa, że jego algorytm go wybierze. W ten sposób dołącza do sieci kolejny blok transakcji, otrzymując nagrodę w postaci coinów. To jest klucz do zrozumienia, skąd pochodzi kompensata za staking.

Po drugie: Walidatory tworzą specjalne pule stakingu, dzięki którym mają większą szansę na dodanie kolejnego bloku do sieci. Powód? Mają większą „moc”, mierzoną liczbą stakowanych coinów.

Nagrody blokowe, które otrzymują takie weryfikatory, są następnie rozdzielane proporcjonalnie między użytkowników, którzy dodają swoje stakowane coiny do puli. W taki sposób otrzymujemy odsetki w ramach stakingu.

Które kryptowaluty można stakować?

Już wiesz co to jest staking kryptowalut. Zatem które kryptowaluty można stakować?

Możliwość stakingu daję ponad 200 coinów, a najbardziej popularne to: Cardano, BNB, Solana, Polkadot, Avalanche i Algorand. Stakować możemy z poziomu naszego portfela kryptowalut lub z zewnętrznej platformy (zdecentralizowanej/ scentralizowanej)

Najpopularniejszym portfelem dającym możliwość stakowania jest Trust Wallet. Umożliwia zablokowanie środków  m.in. w BNB (z odsetkami 11% rocznie), Tezosie (5% rocznie) czy Kavie (10% rocznie).

Jeśli chodzi o zewnętrzne platformy do stakowania, rozróżniamy te, które mają charakter zdecentralizowany, tzn. platformy, do których podłączamy nasze portfele, tak jak w przypadku korzystania z giełdy zdecentralizowanej.

Co ciekawe na Binance możemy znaleźć zakładkę „staking”, w której możemy zamrozić nasze środki na określony czas, zwykle od 30 do 120 dni. Obecnie stawia się blisko 100 różnych coinów, których oprocentowanie wynosi >10% do ponad 50% w skali roku. Dodatkowo w Binance możemy cofnąć środki ze stakingu i tego dnia odsetki pojawiają się na naszym rachunku.

Wybierz brokera i zacznij stake'ować kryptowaluty!

Amazon Stocks to idealna platforma do stake’owania i handlu kryptowalutami, akcjami, kruszcami, kontraktami CFD i wiele wiele innych… Platforma jest dostępna online lub w postaci aplikacji metatrader 4 lub 5. Interfejs jest bardzo prosty dla początkujących użytkowników co pomoże poruszać się po platformie.

Po rejestracji skontaktuje się z tobą broker, który pomoże otworzyć Ci konto na platformie i wyjaśni jakie zyski możesz osiągnąć dzięki odpowiedniej inwestycji. Zarejestruj się klikając przycisk na dole!

Jaka jest wartość odsetek ze stakingu?

Wartość odsetek ze stakingu kryptowalut w 2022r. zasadniczo się różni, co więcej zmienia się z roku na rok.

Od czego to zależy? Od kryptowaluty lub samego tokena – dla Cardano, Solana czy EOS nie możemy oczekiwać 50% odsetek rocznie, podczas gdy wiele niszowych tokenów o niskiej kapitalizacji przyciąga inwestorów ze zwrotami przekraczającymi 70-80% rocznie ze staking.

Oczywiście te wyższe zwroty wiążą się z większym ryzykiem, ale o tym później.

Wysokość odsetek zależy również od aktualnej sytuacji danej sieci (ile środków jest stakowanych) oraz wewnętrznych zasad jej konsensusu. 

Odsetki na coinach będą się również różnić na różnych platformach lub portfelach. Na przykład w przypadku obstawiania BNB w Atomic Wallet zarabiamy teraz 11% rocznie, a w przypadku Binance Staking zarabiamy teraz prawie 13% rocznie.

Jakie jest ryzyko stakingu?

Na koniec warto wspomnieć o bardzo ważnym aspsekcie, a mianowicie – ryzyku w stakingu.

Wydaje się, że staking jest łatwym sposobem na zarabianie pasywnego dochodu bez wysiłku i ryzyka. Skoro mamy konkretne odsetki w danym okresie, nawet jeśli z czasem się to zmienia, to oferują gwarantowane stopy zwrotu.

Należy jednak pamiętać, że staking nie jest pozbawione ryzyka. Po pierwsze, zamrażając portfel lub fundusze giełdowe, zyskujemy zainteresowanie tą samą kryptowalutą lub tokenem, którym zdecydujemy się stakować.

Jesteśmy narażeni na ryzyko dewaluacji w stosunku do dolara amerykańskiego lub jakiejkolwiek innej waluty. Co z tego, że zarabiamy 40% rocznie z odsetek, a nasze coiny spadają o 80% w stosunku do dolara w tym samym czasie? Trzeba pamiętać, że kiedy rynek się załamuje, wszystko się psuje. Chociaż i tak nasze obstawianie strat będzie niższe ze względu na to, że będziemy zarabiać odsetki.

Kolejną kwestią jest wybór tokena do stakowania – nie zawsze warto brać za miernik samą wysokość odsetek, ponieważ najwyższe zwroty oferują często projekty niszowe, o niskiej płynności i niskim kapitale.

Co z tego, że mamy zagwarantowane wysokie odsetki, jeśli w tym okresie projekt może zostać porzucony przez dewelopera i jego wartość spadnie kilkakrotnie? Do stakingu wybierz projekt, który znasz i śledź jego rozwój.

Ostatnią kwestią jest bezpieczeństwo samego stakingu – do stakingu wybieraj tylko znane portfele i platformy o stabilnej pozycji na rynku.

Sprawdź, czy w każdej chwili możesz wypłacić środki z stakingu bez potrąceń i straty należnych odsetek. Jeśli korzystasz ze zdecentralizowanej platformy stakingu dokładnie sprawdź, gdzie podczepiasz portfel, aby uniknąć utraty środków.

Wybierz inteligentne kontrakty, które działają już od jakiegoś czasu, mają dużą liczbę użytkowników i wysoką wartość zgromadzonych środków, nawet jeśli nowo stworzona platforma cieszy się większym zainteresowaniem.

Gratulację! Już wiesz co to jest i jak działa stakowanie kryptowalut.