Co to jest blockchain?

7 listopada, 2022
5/5
Co to jest blockchain?

Co to jest blockchain? Konkretnie jest to technologia (łańcuch bloków), która służy do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach internetowych. Co to dokładnie znaczy? 

A to ,że w rzeczywistości blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, następnie po jego nasyceniu tworzy kolejny blok danych itp.

Wielu ekspertów przewiduje, że blockchain może znacząco wpłynąć nie tylko na świat technologii, ale także na to, jak działa branża finansowa. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Spis treści

Co to jest blockchain i jak działa?

Aby to zilustrować i powiedzieć jak najprościej jest to cyfrowa księga, którą można porównać  do papierowej księgi.

Pierwszym zastosowaniem technologii blockchain była uruchomiona dwanaście lat temu kryptowaluta Bitcoin, a jej wartość została oparta na mocy obliczeniowej. Mimo to oba terminy często są ze sobą mylone.

Oczywiście wchodząc w świat kryptowalut ważne jest zrozumienie różnicy między nimi. Bitcoin był pierwszą kryptowalutą w historii, a przy okazji najbardziej znaną i medialną.

Blockchain vs. Bitcoin

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.org definiuje: „Blockchain to publiczny zapis, który rejestruje wszystkie transakcje Bitcoin w porządku chronologicznym. Łańcuch jest wspólny dla wszystkich użytkowników Bitcoina i  sprawdza trwałości transakcji Bitcoina jak i  zapobiega podwójnym wydatkom”

Satoshi Nakamoto (pseudonim twórcy-założyciela) stworzył Bitcoina jako niezależny i zdecentralizowany system płatności elektronicznych, który oparty jest a na dodatek chroniony przez dowody matematyczne i kryptografię.

W rzeczywistości to blockchain spowodował, że powstało wiele nowych kryptowalut. Niewątpliwie technologia ta (w końcu) ma szansę stać się podstawą dla nowoczesnych rozwiązań.

Chociaż najbardziej znany jest Bitcoin, nie jest on jedyną kryptowalutą,  oprócz niego istnieje wiele innych. Bez wątpienia każda posiada określone funkcje i mechanizmy, różniąc się od siebie pod wieloma względami.

Obecnie nie wszystkie kryptowaluty mają swój własny blockchain. Jedne tworzone są z różnych sieci, a drugie  całkowicie od podstaw.

Technologia i moc obliczeniowa obecnych komputerów sprawia, że niemożliwe jest sfałszowanie największego łańcucha bloków.

Źródła blockchaina

Z wolnego tłumaczenia (block-blok, chain- łańcuch) wynika, że bloki informacji są łączone w łańcuch.

Każdy kolejny element zależy od poprzedniego, a co za tym idzie umożliwia każdemu „posiadanie” całej bazy danych systemu, tworząc rozproszony i zdecentralizowany rejestr.

To dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma możliwości modyfikowania danych, usuwania czy dodawania fałszywych informacji.

Dobrym przykładem jest Wikipedia. Wszyscy mamy do niego łatwy dostęp, a każdy ślad modyfikacji jest odnotowywany.  Różnica polega na tym, że „administratorem” systemu blockchain są również wszyscy jego użytkownicy.

Dzięki temu wiesz dokładnie, kiedy, kto i w jaki sposób została zmodyfikowana treść na każdej podstronie.

Co więcej, nie jest to tajny algorytm przechowywany w silnie strzeżonej serwerowni w Stanach Zjednoczonych. Jest to otwarty kod źródłowy, który może analizować i badać każdy, kto ma przeciętną wiedzę na temat tworzenia oprogramowania.

Protokół i kod Bitcoina jest powszechny, co w konsekwencji skutkuje tym, że każdy może go zbadać, przeanalizować lub skopiować i wykorzystać dla siebie.

Jak korzystnie zastosować blockchain?

Obecnie wykorzystywany jest do obsługi różnych transakcji handlowych i finansowych.

To nie wszystko, wspiera również  handel czy rynki energii elektrycznej, stąd też służy do rozwiązywania transakcji zakupu i sprzedaży energii pomiędzy małymi producentami (np. gospodarstwami domowymi) a ich klientami (również zdecentralizowanej w pojazdach elektrycznych itp.)

Transakcje te mogą odbywać się poza systemem, który funkcjonuje od wieków – bezpośrednio. Co to znaczy?

Pomiędzy stronami transakcji bez zaangażowania zaufania publicznego. Bez wątpienia niektóre instytucję wciąż pracują nad wykorzystaniem tej technologii w administracji państwowej lub jako podpisu cyfrowego. Co ciekawe każdy rodzaj transakcji może być przechowywany w technologii blockchain.

Rokowania technologii blockchain

Technologia Blockchain odgrywa ogromną rolę w gospodarce, na dodatek przyczynia się do jej rozwoju.

Branża finansowa jako pierwsza dostrzegła potencjał tego systemu. Od 7 lat stale rośnie liczba start-upów rozwijających technologię kryptowalut opartą na metodzie blockchain.

Jako następna prężnie rozwija się również branża FinTech (od finansów i technologii).  W 2015 roku banki i firmy z branży FinTech utowrzyły konsorcjum R3 w celu rozwoju technologii blockchain. W skład konsorcjum wchodzą m.in. HSBC, Citibank, Morgan Stanley, Bank of America, Barclays i Goldman Sachs.

w końcu od lipca 2016 roku Citi rozwija własną kryptowalutę, Citicoin. Jednocześnie fintechowy startup Chain.com zapewnia finansowanie w wysokości 30 milionów dolarów na zbudowanie rozwiązania, które może przesyłać różne cenne aktywa online.  Przykładowo punkty lojalnościowe czy instrumenty finansowe.

Skupiając się wyłącznie na finansowych zastosowaniach kryptowalut omawiano nietypowe rozwiązanie. Co za tym idzie innowacje radykalnie zmieniają istniejący porządek ustanowiony w gospodarce.

Rosnące znaczenie nowych metod doprowadzi do przedefiniowania pojęcia zaufania.  Wcześniej opierało się na autorytecie instytucji, a teraz będzie oparte na sile algorytmów kryptograficznych wykorzystywanych w systemie.

Oczywiście trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ten optymizm związany z tak wielkim rozwojem jest słuszny, tymczasem Światowe Forum Ekonomiczne włączyło technologię blockchain do TOP10, a polscy deweloperzy są pionierami w rozwoju tej technologii. Powinniśmy być z tego dumni.