Poradniki o Bitcoinie

Bitcoin to elektroniczny system kasowy peer-to-peer. Kryptowaluta Bitcoin została uruchomiona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nazwa Bitcoin odnosi się również do węzłów oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, które tworzą sieć komputerową typu peer-to-peer.

W przeciwieństwie do większości walut (tzw. fiat lub fiat), Bitcoin nie opiera się na zaufaniu do centralnego emitenta. Bitcoin wykorzystuje zdecentralizowaną bazę danych rozproszoną między węzłami peer-to-peer do przechowywania transakcji i kryptografii, aby zapewnić podstawowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak zapewnienie, że bitcoiny mogą być używane tylko raz przez tych, którzy są ich właścicielami.

Topologia peer-to-peer i brak centralnego zarządzania siecią Bitcoin sprawiają, że manipulowanie wartością Bitcoina poprzez produkcję większej ilości Bitcoina przez rząd lub inną organizację jest niepraktyczne, ale bańki spekulacyjne utrzymują się. Bitcoin został zbudowany, aby umożliwić anonimowe posiadanie własności i jej przekazywanie.

Bitcoin był jedną z pierwszych implementacji koncepcji znanej jako kryptowaluta, po raz pierwszy opisanej przez Wei Daia w 1998 roku na liście mailingowej cypherpunk.

Bitcoin opiera się na wykorzystaniu kryptografii klucza publicznego do przesyłania kwot między kontami publicznymi. Wszystkie transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych. Aby zapobiec podwójnym wydatkom, sieć wdraża rozproszony serwer czasu, korzystając z koncepcji on-chain Proof of Work (PoW). W związku z tym cała historia transakcji musi być przechowywana w bazie danych, a do ograniczenia rozmiaru pamięci używane jest drzewo skrótów.

Spis treści